A kárrendezés folyamatának minél egyszerűbbé és gyorsabbá tételének érdekében a Magyar Nemzeti Bankhoz benyújtandó pályázat során egy adott biztosító terméke elnyerheti az ún. fogyasztóbarát lakásbiztosítássá minősítést.
Bármely biztosítótársaság benyújthatja a pályázatot, amelynek során számos feltételnek kell megfelelni ahhoz, hogy az MNB fogyasztóbarát minősítése szerepeljen az otthonbiztosítási termék mellett:
A 2023. április 30-án hatályba lépett kormányrendelet a hazai lakásbiztosítási verseny élénkítése érdekében előírja, hogy amennyiben a jelzáloghitelszerződés megkötéséhez vagyonbiztosítás szükséges, a fogyasztó részére be kell mutatni az MNB MFO kalkulátorának alkalmazását, valamint, hogy a THM
meghatározásakor figyelembe kell venni a jelzáloghitel fedezetéül szolgáló ingatlanra vonatkozó vagyonbiztosítás díját. Emellett valamennyi lakásbiztosítási szerződés esetében az éves biztosítási díj 20%-ban meghatározott jutalékplafont vezet be és a biztosítási évfordulón túl további évi egyszeri alkalommal lehetővé teszi a szerződés költségmentes felmondását is.
2022. év végére meghaladta a 26 ezer darabot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás (MFO) minősítési rendszeréhez kapcsolódó szerződések száma. MFO terméket ekkor már 11 hazai biztosító kínált ügyfeleinek, amelyek együttes piaci részesedése a díjbevételre vetítve bő 90 százaléknyi. Az MFO termékek lakáshitelekhez is elérhetők, több biztosító is sikeresen értékesít banki partnerén keresztül fogyasztóbarát otthonbiztosítást lakáshitelek felvételekor. Egyes biztosítóknál a hitelfedezeti célú MFO-konstrukciók aránya meghaladta a teljes új értékesítés 20 százalékát.
A Magyar Nemzeti Bank beszámolója szerint 2023. június végével a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek (MFL) teljes folyósított állománya átlépte a 2 807 milliárd forintot, a szerződésszám pedig meghaladta a 198 ezer darabot, míg a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitelből (MSZH) összesen 266 milliárd forintot folyósítottak a hitelintézetek, a szerződésszám pedig megközelítette a 70 ezer darabot.
A K&H Biztosító Zrt. 2023. május 30-i csatlakozásával 14 lakásbiztosítóból már 12 kínál Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítási (MFO) terméket, amely biztosítók összesített lakásbiztosítási piaci részesedése díjbevétel alapon számítva 95 százalékos. Június 30-ig az ügyfelek 37 ezer MFO szerződést kötöttek, amelyek 1 763 milliárd forintnyi vagyont védenek. A június havi új MFO szerződések átlagdíja 48,6 ezer forint, míg a hagyományos lakásbiztosítási termékeké 50,7 ezer forint. Amellett, hogy az MFO termékek kedvezőbb díjúak, szolgáltatási szintjük is magasabb az átlagnál, közel másfélszerese az átlagos lakásbiztosítások szolgáltatási szintjének (56 százalék/40 százalék).
A Magyar Nemzeti Bank 2024 januárjában pozitívan bírálta el a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás (MFO) minősítési rendszerbe pályázatot benyújtó Magyar Posta Biztosító Zrt. pályázatát, s erről értesítette is a biztosítót. Mivel a társaság termékével sikerrel pályázott a minősítés megszerzésére, döntésétől függően akár azonnal – de legkésőbb 60 napon belül – megkezdheti MFO terméke forgalmazását.
Mostanáig a lakásbiztosítási ágazattal foglalkozó 14 biztosító közül immár 13 szerezte meg az MFO minősítést és további MFO termék megjelenése is várható a biztosítási piacon. Mindez azt jelenti, hogy a biztosítási piac majdnem egésze – piaci részesedés alapján 98 százaléka – elkötelezte magát a fogyasztóbarát szemlélet mellett. A fogyasztóbarát otthonbiztosítások szerződésszáma 2023. november végén közel 50 ezer darab volt, s ezek révén a biztosított ügyfelek immár több mint 2 300 milliárd forintnyi ingó- és ingatlanvagyonukat védik.
Fogyasztóbarát minősítést elnyerő biztosítók
Fogyasztóbarát minősítést elnyerő termékek
Adatok forrása: mnb.hu/mfo; utolsó frissítés 2024.02.08.
Idén márciusban mindenkinek lehetősége nyílik, hogy jelenlegi lakásbiztosítását felülvizsgálja és váltson egy számára megfelelőbb, kedvezőbb, vagy magasabb szolgáltatású biztosításra, mindezt költségmentesen. A meglévő lakásbiztosításokat érdemes tehát a jogszabály által biztosított, márciusi váltási lehetőség, vagy a szerződés szerinti évforduló előtt legalább két hónappal áttekinteni, valamint friss kalkulációt végezni az egyéni igények alapján.