A gépjárműadó és a súlyadó ugyanazt az adónemet takarja, sőt, még teljesítményadóként is ismerhetjük. 2007-ig csak súlyadóként emlegették, mivel, 1992-ben ezen a néven került bevezetésre elsősorban a települések, illetve a fővárosi kerületek önkormányzatainak bevételnövelésére.
A gépjárműadó törvény szerint az üzembentartó az állandó lakóhelye szerinti illetékes önkormányzati adóhatóság felé kell megfizetni a súlyadót. A magánszemély, aki állandó lakóhellyel nem rendelkezik, az a tartózkodási helye szerinti adóhatóságnak fizeti meg az adót.
A súlyadót minden belföldi érvényes rendszámtáblával ellátott gépjármű, pótkocsi, valamint Magyarország területén közlekedő, külföldön nyilvántartott tehergépjármű után meg kell fizetni. A régebben súlyadónak nevezett adót a lassú járművek, négykerekű segédmotorok, munkagépek után nem kell megfizetni, valamint szintén mentesülnek a CD, CK, DT, és Z betűjelű rendszámtáblával ellátott gépjárművek üzembentartói is.
A súlyadót a 410-es adónemhez tartozó, 10032000-01079160 számú, NAV Belföldi gépjárműadó-bevételi számlára kell megfizetni, amelyet a legegyszerűbben a NAV-Mobil alkalmazás Gépjárműadó csempéjén vagy az iratban elhelyezett linken tehetjük meg. Átutalásnál a közlemény rovatba az adószámot vagy az adóazonosító jelet kell beírni. Ha ez elmarad, akkor a NAV nem, vagy csak késedelmesen tudja a befizetett összeget a befizetőhöz kapcsolni.
Természetes személy bankkártyával, az elektronikusan kapott határozatban, levélben elhelyezett fizetési linkre kattintva bankkártyával, átutalással, a NAV ügyfélszolgálatain bankkártyával illetve sárga csekkel tudja a súlyadót megfizetni; nem természetesen személy átutalással, az Ügyfélportálról indított befizetéssel vagy sárga csekken tudja a súlyadót fizetni. Átutalásnál a közlemény rovatba az adóazonosító jelét vagy az adószámot írjuk be.
A súlyadó befizetésének kötelezettsége a forgalomba helyezést követő hónap első napján kezdődik. A NAV a súlyadó kiszabásáról határozatot küld, A befizetési határidő a határozat véglegessé válása, vagyis a fellebbezési határidő lejárta után 15 nap. (A határozatra az átvételtől számított 15 napig lehet fellebbezést benyújtani.)
Ha a hatósági nyilvántartásban a személyszállító gépjármű teljesítménye csak lóerőben van feltüntetve, akkor a lóerőben kifejezett teljesítményt 1,36-tal kell osztani, és az eredményt a kerekítés általános szabályai szerint egész számra kell kerekíteni.
Ha a hatósági nyilvántartás a személyszállító gépjármű teljesítményét nem tartalmazza, akkor a NAV a személyszállító gépjármű azonosító adataival megkeresi az illetékes közlekedési hatóságot; ezt követően a közlekedési hatóság által megadott teljesítményadatot kell a jármű adóalapjának tekinteni.
A súlyadó mértéke a gépjármű